Chór Ukraińskiej Mniejszości Narodowej „Oberih” z Miastka
Chór Ukraińskiej Mniejszości Narodowej „OBERIH” reprezentuje ukraińska mniejszość zamieszkująca Gminę Miastko i okolice. Chór OBERIH jest chórem amatorskim, swoje pierwsze próby rozpoczął 18 listopada 2010 r. Chórem dyryguje pani Irena Rengach (czyt. Rengacz) , absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie im P. Czajkowskiego. W jego skład weszli ludzie różnych profesji, w większości w wieku powyżej 60 roku życie, zafascynowani śpiewem i ukraińską pieśnią swoich przodków. W swoim repertuarze chór posiada ukraińskie i polskie pieśni ludowe, kolędy i pieśni cerkiewne.
Chór koncertował w miejscowościach Pomorza Środkowego takich jak: Koszalin, Człuchów, Biały Bór , Szczecinek, Czersk , Debrzno oraz w miejscowościach Gminy Miastko. W 2012 r chór uczestniczył w Festiwalu Chórów Amatorskich w m. Dmitraszkiłka obwód Winnicki na Ukrainie. Tam uzyskał wyróżnienie. Od trzech lat uczestniczy w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, Biesiadnych i Kapel Podwórkowych im. Św. Andrzeja w Debrznie. W 2013 roku otrzymał Grand Prix , zaś w 2015 – 3 miejsce, a w 2016 r. 2 miejsce w kategorii Folklor.
Dyrygent: Iryna Rengach
Kategoria: chóry seniorów
Repertuar
- Zapowit „Jak umru, to pochowajte” Muz. H. Hładko ;Sł. Taras Szewczenko
- „oj u haju przy Dunaju”
- Ukraińska pieśń ludowa „Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj” Muz. Danyło Kryżaniwskyj;sł.Taras Szewczenko
- Ukraińska oieśń luudowa „Oj, susidko, susidko” opr. Jacnewicz
Chór „Frontowe Drogi” z Koszalina
Chór „Frontowe Drogi” powstał w 1983 r przy związku Inwalidów Wojennych w Koszalinie, a obecnie jest zespołem CK 105 w Koszalinie. Należy do najbardziej aktywnych zespołów w środowisku . Wielokrotnie uświetnia uroczystości państwowe i regionalne, śpiewa dla weteranów II wojny światowej dla potrzeb wojska i organizacji żołnierzy zawodowych dla Sybiraków , Pionierów Koszalina . Występuje w szkołach i najogólniej mówiąc dla potrzeb środowiska. Pod jego patronatem odbywa się Międzyszkolny Festiwal dla szkół podstawowych „ Śpiewać Polskę”, jest też promotorem audycji „Chór Frontowe Drogi i jego goście” .
Zespól bierze udział w różnych przeglądach i konkursach. Posiada wiele nagród , wyróżnień i odznaczeń . Najważniejsze to :
-Srebrny i Brązowy dyplom w I i II Bałtyckim Konkursie Chórów „ Pomerania Cantat
- II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej Mrągowo 2014
- zdobycie laureata w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym Seniorów (2007-2011)
-Uzyskanie nagrody Prezydenta miasta Koszalina w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury .
W 2018 roku będzie obchodził 35 –lecie swojej działalności.
Dyrygent: Piotr Baran
Kategoria: chóry seniorów
Repertuar:
- „Buła w mene parowa maszyna” ukraińska pieśń strzelecka, opr. Afanazy Medrażewskyj
- „Powijaw witer stepowyj” ukraińska pieśń strzelecka, opr. Afanazy Medrażewskyj
- „Dumka” Muz. Stanisław Moniuszko, opr. Stanisław Głowacki
- „Dostojno jest” Hymn liturgiczny do Bogurodzicy (Lit. Jana Chryzostoma) Muz. Roman Illa Drozd
Chór „Potik” z Koszalina
Chór „Potik” był założony przez Stowarzyszenie POTOK w maju 2008 r. Członkami chóru są z pochodzenia zarówno Ukraińcy jak i Polacy – miłośnicy kultury ukraińskiej. Celem chóru jest propagowanie muzycznej kultury ukraińskiej. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni ludowe i patriotyczne , utwory klasyczne, utwory muzyki cerkiewnej , kolędy i pastorałki. Pierwszym prowadzącym chór był Borys Kisielewski (1945-2013). W latach 2010 – 2016 chór prowadził dr hab. Radosław Wilkiewicz. Obecnie chórem dyryguje Piotr Baran, długoletni chórzysta kilku chórów ukraińskich w Polsce: POŁONYNA (Legnica), MOISEJ (Lublin), TYSIĄCLECIE (Koszalin), SYNTAGMA (Słupsk). W latach 1988 – 1991 Student Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prezes Stowarzyszenia Syntagma. Do roku 2016 dyrygent chóru Parafii greckokatolickiej w Białym Borze. Od stycznia 2017 r. dyrygent chóru POTIK z Koszalina. Chór wielokrotnie występował i otrzymywał wyróżnienia na regionalnych konkursach oraz przeglądach – m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Iławie, Wałczu, Sierakowie, Debrznie, Człuchowie, Międzyborzu, Świdwinie, Iwano – Frankowsku (Ukraina) i innych. W 2013 uzyskał tytuł Laureata na Wojewódzkim Przeglądzie Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie a w roku 2017 brązowe wyróżnienie na III Bałtyckim Przeglądzie Chórów POMERANIA CANTAT w Koszalinie. W 2017 r. Zespół nagrał i wydał CD pod tytułem „Chór Potik” z kolędą. Dwugodzinne próby wokalne oraz przesłuchania odbywają się w sali prób koszalińskiej cerkwi greckokatolickiej.
Dyrygent: Piotr Baran
Kategoria: chóry seniorów
Repertuar:
- „Buła w mene parowa maszyna” ukraińska pieśń strzelecka, opr. Afanazy Medrażewskyj
- „Powijaw witer stepowyj” ukraińska pieśń strzelecka, opr. Afanazy Medrażewskyj
- „Dumka” Muz. Stanisław Moniuszko, opr. Stanisław Głowacki
- „Dostojno jest” Hymn liturgiczny do Bogurodzicy (Lit. Jana Chryzostoma) Muz. Roman Illa Drozd
Chór „Kantylena” z Miejskiego Domu Kultury, UTW w Świnoujściu
Chór mieszany „KANTYLENA” działa w Miejskim Domu Kultury od 2008 roku, założycielem i dyrygentem jest Pani Barbara Okoń. Członkami chóru są zarówno Słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i dorośli niezrzeszeni . W swoim repertuarze ma ponad 70 utworów muzycznych 4 głosowych a cappella w tym: muzykę sakralną, dawną, rozrywkową, okolicznościową i patriotyczną. W 2010, 2012 , 2016 i 2018 roku został Laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów ARS Seniorów w Szczecinie. W 2011 roku brał udział w XII Archidiecezjalnym Przeglądzie Chórów „CECYLIADA - 2011” w Szczecinie, zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Goleniowie (2011r),jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (od 2012). Trzykrotnie w latach 2012, 2016 i 2018 jako Laureat reprezentował województwo zachodniopomorskie na XV, XVII I XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie ARS Seniorów w Bydgoszczy i Włocławku , biorąc udział w koncertach Galowych i zdobywając nagrody i wyróżnienia . We wrześniu 2012r zdobył nagrodę specjalną na XV Ogólnopolskim Konkursie Ars Seniorów w Bydgoszczy w kategorii chórów mieszanych. W październiku 2012 r zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie, a w 2013r Grand Prix na II edycji tego Festiwalu. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Szczecinie (2014)r oraz w Polsko – Niemieckich Spotkaniach Chórów w Keminizt w Niemczech. W 2017 roku zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu ARS Seniorów Województwa Zachodniopomorskiego w Stargardzie . Nagrał płyty DVD - „ Kolędy i pastorałki”(2011r), „ Jubileusz V lecia” ( 2012r), Jubileusz X lecia ( 2018r) Koncert Świąteczny ( 2013r) Został odznaczony brązową odznaką PZCH i O ( 2013) i srebrną ( 2018 r). Bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta Świnoujścia i Regionu Zachodniopomorskiego dając liczne koncerty muzyki sakralnej i uświetniając patriotyczne i okolicznościowe imprezy.
Dyrygent: Barbara Okoń
Kategoria: Chóry seniorów
Repertuar:
- „Oj, świeci miesiąc” Melodia ludowa opr. Józef Karol Lasocki
- „Kurdesz” piosenka szlachecka z XVIII wieku
- „Unsre kleine Nachtmusik” W. A. Mozart; tekst i opracowanie Lorenz Maierhofer
- „Z dolin tej ziem”" Słowa ks. Józef Zawitkowski, muzyka Bepi de Marzi
- „’Ave Maria” Jacob Arcadelt
- „Kum i Kuma” Muzyka Stanisław Moniuszko, sł. Jan Czeczot, opr. Stanisław Głowacki
Chór „Soli Deo” z Nakła nad Notecią
Chór Soli Deo powstał w 2000 roku na bazie męskiego chóru, którego działalność trwała nieprzerwalnie 73 lata. Amatorski czterogłosowy chór mieszany a cappella z pieczołowitością pielęgnuje ponad 100 - letnią tradycję pieśni chóralnej w Nakle. Zespół bardzo aktywnie angażuje się w życie społeczności nakielskiej, koncertując podczas ważnych uroczystości religijnych, państwowych i środowiskowych. Chór śpiewa dzieła wybitnych klasyków polskich i zagranicznych z różnych epok muzycznych, od renesansu do pieśni kompozytorów współczesnych. Bogata i różnorodna tematyka utworów pozwala uświetnić każde wydarzenie. Swoją małą Ojczyznę promuje również poza granicami Polski poprzez udział w Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych na Litwie, w Czechach i Włoszech. Do jego popularności przyczyniło się również wydanie 5 tyś. płyt CD z 66 utworami w wykonaniu zespołu.
Do ważniejszych osiągnięć zaliczamy dobre notowania podczas konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych:
Złoto – I miejsce
- Koszalin - Główna Nagroda oraz Złoty Dyplom - Bałtycki Konkurs Chórów POMERANIA CANTAT
- Ostromecko + Puchar Prezydenta Bydgoszczy – Ostromecko
- Nakło – Festiwal Seniorów
- Wejherowo - Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór sakralny ,,Bogoroditsa
- Mrocza - + Nagroda Specjalna - Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej
Srebro – II miejsce
- Szczecin - Międzynarodowe Zmagania Seniorów
- Koszalin - Bałtycki konkurs POMERANIA CANTAT
- Wejherowo - Ogólnopolski Konkurs 50+
Brąz – III miejsce
- Kcynia - + Puchar ZCHiO--- Przegląd Chórów na Ziemi Kcyńskiej
- Mrocza – + Nagroda Specjalna za długoletnie kultywowanie tradycji polskiej pieśni patriotycznej oraz za sławienie piękna naszej Ojczyzny - Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej
- Chojnice – Festiwal ,, Ave Maria””
- Chełmno - Turniej o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni
- Słupsk – Bałtycki Konkurs Chórów Pomerania Cantat
- Bydgoszcz – Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej
- Szczecin - Międzynarodowy Festiwal Pieśni Pasyjnej
- Aleksandrów Kujawski + nagroda -- Konkurs Chórów im. Jana Bosko
- Wyrzysk -Nagroda Specjalna
Dzięki publikacji albumów ,, Pieśni mojej duszy ’’zostało ocalonych od zapomnienia wiele ,, perełek z lamusa’’ śpiewanych przez chór w minionych latach, a dwutysięczny nakład pozwolił, by piękne pieśni „trafiły pod strzechy’’ i rozbrzmiewały nie tylko w Polsce, ale również na obu półkulach, ofiarowane Polonii zagranicznej i chórom z innych krajów.
Podczas swojej 19- letniej działalności chór wystąpił około 300razy.
Prężna obecność chóru w życiu społeczności nakielskiej, jego bezinteresowność, ambitny repertuar wzbogacający swoim śpiewem wiele wydarzeń , wpłynęły na jego popularność i uznanie.
Z okazji jubileuszu 80-lecia chór został wyróżniony nagrodą materialną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Brązową Odznaką Honorową PZCHiO, a na 15-lecie Srebrną Odznaką..
Od 2004 roku opiekę nad chórem sprawuje Stowarzyszenie Nakielsis Deo założone przez chórzystów. Fundusze na działalność zespołu, zdobywa głównie w konkursach ogłaszanych przez samorządy. Od roku 2012 chór został wpisany w struktury Nakielskiego Ośrodka Kultury.
Od października 2011 roku dyrygentem chóru jest Michał Gacka .
Dyrygent: Michał Gacka
Kategoria: Chóry seniorów
Repertuar:
- "Swiatyj Boże" Piotr Czajkowski , opr. Marta Ronek
- "Santa Maria" piosenka z Mirelle Mathieu
- "Va pensiero" Giuseppe Verdi
- "Vivat musica" Piotr Jańczak
- "Syjahamba" melodia afrykańska
Stowarzyszenie Chór Mieszany "Haslo" z Poznania
Chór Mieszany „HASŁO” z Poznania – jako chór męski - został założony przez grupę pracowników Dyrekcji Kolei w Poznaniu w październiku 1922 roku – skupiał amatorów, zafascynowanych muzyką chóralną. Znaczące osiągnięcia zespołu w krzewieniu kultury muzycznej zostały docenione. W roku 1986 dyrygentem został znany w środowisku muzycznym chórmistrz Henryk Górski, długoletni kierownik artystyczny chórów Teatru Wielkiego w Poznaniu i w Warszawie. To z jego inicjatywy do „Hasła” dołączyły głosy żeńskie, a chór męski stał się odtąd chórem mieszanym. Ważnym wydarzeniem w życiu chóru był koncert jubileuszowy z okazji 95-lecia istnienia, który odbył się 11. listopada 2017 roku. Był to jednocześnie ostatni występ pod kierownictwem wspomnianego Henryka Górskiego. Aktualnie Chór Mieszany „HASŁO” z Poznania pracuje w 37- osobowym składzie, a co cieszy najbardziej, budzi zainteresowanie nowych osób. Na jego czele stanęła Kateryna Ciszak, która do czasu ustąpienia Henryka Górskiego pełniła funkcję asystentki dyrygenta. Muzyka jest jej pasją od najmłodszych lat. Kateryna Ciszak - Absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku dyrygentury chóralnej. Od 5 lat mieszka w Polsce i popularyzuje muzykę chóralną. Od października 2018r. prowadzi scholę w Bazylice św. Józefa i Klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu. Na co dzień jest dyrygentką szczycącego się 95-letnią tradycją Chóru Mieszanego „HASŁO” z Poznania, a jej praca łączy najlepsze tradycje chóralne z tym, co nowoczesne i oryginalne. Pod jej batutą w listopadzie 2017r. chór wziął udział KONKURSIE CHÓRÓW, który odbywał się w ramach Pierwszej Edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Gospelownia, z okazji XV-lecia Poznańskich Warsztatów Gospel oraz XX-lecia chóru Gospel Joy. Zespół zajął II miejsce. W kwietniu 2018 roku chór wziął udział w konkursie i festiwalu chóralnym Musica in Urbe organizowanym w Bydgoszczy, w którym zajął pierwsze miejsce, zdobywając złoty dyplom, a także dyplom zwycięzcy w kategorii chóry seniorów oraz statuetkę konkursu Musica in Urbe. Chór zdobył również nagrodę specjalną Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzego Derendy. W listopadzie 2018r. Chór „Hasło” wziął udział w The Prof. Józef Świder International Festival Of Music, konkursie chórów w Cieszynie, zdobywając tym razem tytuły: Zwycięzcy Kategorii, Srebrny Dyplom oraz Nagrodę Specjalną- Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za Kultywowanie Tradycji Śpiewu Chóralnego. Sukcesy „Hasło” zawdzięcza świetnej współpracy między chórzystami a Panią Dyrygent, wysiłkom zarządu chóru oraz pracy wszystkich sopranów, altów, tenorów i basów podczas prób, będących zarazem okazją do spotkania w gronie dobrze rozumiejących się, kochających śpiew ludzi.
Dyrygent: Kataryna Ciszak
Kategoria: Chóry seniorów
Repertuar:
- "Modlitwa w kościółku" Stanisław Moniuszko
- "Miserere" Antonio Lotti
- "Pieśń" Józef Świder
- "Kozak" Stanisław Moniuszko
Chór „Apasjonata” Uniwersytet III Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu
Chór ,,Apasjonata” powstał w 2009 roku. Od początku swojej działalności zespół bierze czynny udział w uroczystościach na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w szczególności w wydarzeniach związanych z działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór występuje także poza macierzystą uczelnią, uczestnicząc w licznych wydarzeniach artystycznych organizowanych na Dolnym Śląsku i nie tylko. Zespół z powodzeniem wziął udział między innymi w międzynarodowych konkursach chóralnych w Międzyzdrojach i Toruniu, w Światowych Dniach Muzyki, w Europejskim Festiwalu Piosenki Esperanckiej, w Festiwalu Pieśni Chóralnej w Sławie, w projekcie Singing Europe i w Ogólnopolskich Juwenaliach Uniwersytetów III Wieku w Warszawie, gdzie dwukrotnie otrzymał III nagrodę. Chór ma w repertuarze autorskie programy słowno-muzyczne o tematyce kolędowej, oraz patriotycznej. Obecnie chór liczy 40 osób. Od marca 2013 roku zespół pracuje pod kierownictwem Bartosza Jugo, który jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej na Wydziałach Wychowania Muzycznego, oraz Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii. Studiował dyrygenturę chóralną w klasie prof. Haliny Bobrowicz, oraz dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Bartosz Jugo od wielu lat aktywnie działa na rzecz amatorskiego ruchu muzycznego, w szczególności biorąc udział w projektach realizowanych na rzecz środowisk senioralnych. Od lutego 2013 pełni funkcję kierownika artystycznego Chóru „Apasjonata”, działającego w ramach Uniwersytetu III Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Dyrygent: Bartosz Jugo
Kategoria: Chóry Seniorów
Repertuar:
- "Je Le Vous Dirai" Pierre Certon
- "Dziś do ciebie przyjść nie mogę" muzyka i słowa Stanisław Magierski ; opr. Bartosz Jugo
- "Oj nasi jadą" polska melodia ludowa,opr.Stanisław Różdżyński
- "Jesienne róże" muz.Artur Gołd, sł.Andrzej Właz, opr.Bartosz Jugo
- "Kum i kuma" muz.Stanisław Moniuszko,sł.Jan Czeczot, opr.Bartosz Jugo
Chór „Septyma” VII L.O. z Bydgoszczy
Chór szkolny „Septyma” działa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Bydgoszczy od września 2003 roku. ", który pracuje pod kierunkiem Elżbiety Guzman. Występy zespołu uatrakcyjniają wszystkie szkolne imprezy, tym bardziej, że w jego repertuarze znajdują się nie tylko utwory klasyczne, ale także rozrywkowe. Chór jest też zapraszany na uroczystości okolicznościowe w całej Bydgoszczy, m.in. przez Wydział Promocji Miasta Bydgoszczy, Kuratorium, Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury. Chór uczestniczy również w konkursach, festiwalach oraz koncertach zdobywając wyróżnienia oraz nagrody. Osiągnięcia zespołu to między innymi:
2009r. – zdobycie wyróżnienia w Regionalnym Konkursie Programu Śpiewająca Polska w Brzozie;
2011r.– zdobycie II miejsca w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis;
2012r. - zdobycie II miejsca w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis;
2013r. - zdobycie I miejsca w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis w Bydgoszczy;
2014r. - zdobycie III miejsca w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis w Bydgoszczy;
2015r. - zdobycie I miejsca w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis w Bydgoszczy;
2015r. – uświetnienie kuratoryjnej uroczystości nadania medali zasłużonym nauczycielom przez kujawsko – pomorskiego Kuratora Oświaty;
2016r. - zdobycie wyróżnienia w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis w Bydgoszczy;
2016r. – uświetnienie miejskiej uroczystości rozdania nagród Prezydenta Miasta Bydgoszczy zasłużonym nauczycielom;
2017r. - zdobycie I miejsca w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis w Bydgoszczy;
2017r. – zdobycie II miejsca w Regionalnym Konkursie Chórów Programu Śpiewająca Polska w Bydgoszczy;
2018r. –zdobycie brązowego pasma na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie;
2018r. – zdobycie I miejsca w Regionalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek dla Chórów i Instrumentalistów w Bydgoszczy;
2018r. – zdobycie brązowego pasma w Regionalnym Konkursie Programu Śpiewająca Polska w Białych Błotach;
2018r. - zdobycie nagrody Grand Prix w Regionalnym Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Wokalis w Bydgoszczy;
2018r. – udział w cyklu Koncertów z Różą w Bydgoskiej Katedrze pw. Św. Marcina i Mikołaja;
2018r. – uświetnienie miejskiej uroczystości nadania medali zasłużonym nauczycielom oraz stypendiów Prezesa Rady Ministrów.
Dyrygent: Elżbieta Guzman
Kategoria: zespoły wokalne
Repertuar
- "Litania do Bogurodzicy" Zdzisław Bernat
- "Zdrowaś Królewno Wyborna" Andrzej Koszewski
- "Chochlik" Stanisław Moniuszko opr. F. Ryling
- "Moja piosnka" Józef Świder
- "Can you feel the love tonight" Elton John opr. Monika Wilkiewicz
Chór „Semper Fidei” z Nakła nad Notecią
Nasz zespół został powołany przez ówczesnego wikariusza parafii ks. Henryka Dziemioskiego jesienią 2015 roku przy parafii p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią. Nieco później pieczę nad nami przejęła pani magister Mirosława Maison absolwentka Instytutu Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która ukończyła studia o specjalnościach: edukacja muzyczna, dyrygentura chóralna, muzyka estradowa oraz zarządzanie i marketing instytucjami kultury muzycznej. Do tej pory zdobyliśmy Brązowe Pasmo w XII Ogólnopolskim Konkursie kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2017 roku oraz wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „PATER NOSTER” w Strzepczu w 2018 roku.
Dyrygent: Mirosława Maison
Kategoria: Chóry dorosłe
Repertuar
- „Signore delle Cime” Giuseppe de Marzi
- „Parce Domine” Feliks Nowowiejski
- „Ojcze Nasz” Stanisław Moniuszko
- „Kyrie” Piotr Jańczak
Chór „Postomia” z Krzeszyc
Chór Postomia powstał w listopadzie 2016 r. w miejscowości Krzeszyce. Występuje na uroczystościach gminnych, a także reprezentuje ją na zewnątrz na festiwalach i przeglądach wykonując utwory patriotyczne, ludowe oraz sakralne. Zdobył wyróżnienie oraz nagrodę specjalną na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2016 i 2018 roku. Współpracuje również z chórem Raduga z Białorusi, Chórem Kameralnym Akademii Sztuki , organizując warsztaty i koncerty. Jest twórcą i organizatorem cyklicznego Przeglądu Chóralnego „Śpiewaj mi , Mamo”, podczas którego prezentują się amatorskie chóry i zespoły z regionu.
Dyrygent: Małgorzata Grancewicz
Kategoria: Chóry dorosłe
Repertuar:
- " W lesie" Zygmunt Noskowski
- "Tańcujze dziewcyno" Tadeusz Paciorkiewicz
- "Kołysanka" Jan Maklakiewicz
- "Kum i kuma" Stanisław Moniuszko
- "Ojcze Nasz" Stanisław Moniuszko
Żeński Chór Kameralny „Kanon” z Cewlina
Żeński Chór Kameralny KANON z Cewlina powstał w 2008 roku z inicjatywy Katarzyny Żerdzickiej Jasionek. Pierwszym dyrygentem chóru była Ewa Szereda, następnie chór prowadził Radosław Wilkiewicz. Od dwóch lat chórem dyryguje jego założycielka. W skład chóru wchodzą mieszkanki Gminy Manowo i Koszalina. Chór koncertuje w powiecie koszalińskim, śpiewał też wielokrotnie w Koszalinie, Kołobrzegu, Słupsku , Szczecinie, Warszawie. Występował w Niemczech -w Amelinghausen/ Hamburga, w Dreźnie i Berlinie. Osiągnięcia:
- Przegląd ARA , Szczecin- Zamek, 2014 - Dyplom Laureata
- IV Festiwal "Ave Maria" , Chojnice , 2015 - Brązowe Pasmo
- IV Festiwal "Pomerania Cantat ",Słupsk , 2018 - Brązowe Pasmo
- Przegląd ARA i PZCHiO, Szczecin, 2019 - Srebrny Dyplom
- Festiwal Pieśni o Morzu, Wejherowo, 2019 - Brązowy Dyplom
Katarzyna Żerdzicka Jasionek ukończyła Szkołę Muzyczną I i II st. w Bytomiu oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła też Seminarium Prowadzenia Zespołów Wokalnych realizowane pod auspicjami Akademii Sztuki w Szczecinie 2016/2017.
Dyrygent: Katarzyna Żerdzicka-Jasionek
Kategoria: Chóry dorosłe
Repertuar:
- „Tristis est anima mea” Giovanni Battista Martini
- „Litania do Bogurodzicy” Zdzisław Bernat
- „La mer” Charles Trenet, opr. Katarzyna Żerdzicka- Jasionek
- „Dziad i baba” Stanisław Moniuszko opr. Katarzyna Żerdzicka- Jasionek
Chór ZNP „Academia Musica” w Słupsku
Chór ZNP Academia Musica powstał w 2005 r w Słupsku z inicjatywy obecnej dyrygentki Jolanty Otwinowskiej. Początki działalności zespołu były niezwykle trudne, szczególnie z powodu znikomej ilości chętnych miłośników śpiewu chóralnego. Dopiero od 2009 r chór pracuje regularnie nad repertuarem, a ilość jego członków sukcesywnie powiększa się. Wśród chórzystów są nie tylko nauczyciele lecz reprezentanci różnych zawodów : urzędnicy, lekarze, mikrobiolodzy, leśnicy, inżynierowie. Chór ma swoim koncie sukcesy związane z uczestnictwem w wielu konkursach chóralnych m.in. :
- Brązowy Dyplom w VI Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie w 2014 r
- Złote Pasmo w kategorii chórów świeckich na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej Ave Maria w Chojnicach oraz Nagroda Burmistrza Chojnic dla Jolanty Otwinowskiej - wyróżniającego się Dyrygenta w tymże festiwalu w 2015 r
- Srebrny Dyplom w konkursie Pomerania Cantat w Słupsku w 2016 r
- Srebrny Dyplom w VII Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie w 2016 r
- Srebrny Dyplom w konkursie Pomerania Cantat w Słupsku w 2018 r
- Srebrny Dyplom w VIII Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie w 2018 r
- Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Muzyki Adwentowej i Świątecznej Chór, w swoim rodzinnym mieście Słupsku, wielokrotnie uświetniał lokalne uroczystości, brał udział w koncertach charytatywnych oraz występował z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Symphonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Sopocie w 2018 r
Dyrygent: Jolanta Otwinowska
Kategoria: Chóry dorosłe
Repertuar:
- „Cante domino in letitia” Marian Sawa
- „Uwoz mamo roz” Edmund Maćkowiak
- „Ojcze nasz” Stanisław Moniuszko
- „Non giacinti o narcisi” Aspirillio Pacelli
CHÓR „Dominanta” przy Szkole Podstawowej im. Ludzi Morza w Mścicach
„Dominanta” założona została przez Wacława Dąbrowskiego. W roku szkolnym 2018/2019 mija 30 lat działalności chóru. „Dominanta” skupia w sobie uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mścicach, a także ich absolwentów. Zespół przez wiele lat brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych A Cappella Dzieci i Młodzieży zdobywając I, II i III miejsca w Przeglądzie Wojewódzkim oraz wyróżnienia w Finałach. Zespół wziął udział w niemal wszystkich edycjach Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Domino” w Koszalinie, wielokrotnie zdobywając znaczące nagrody (II miejsce w 2017), w tym dwukrotnie Grand Prix - w 2009 i 2015 roku. Trzy razy brał udział w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Wziął udział w koncercie plenerowym 44. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, a także w realizacji opery „CARMEN” G. Bizet'a z Filharmonią Koszalińską i artystami Opery NOVA z Bydgoszczy. Wspólnie z Filharmonią Koszalińską oraz muzykami z Bydgoszczy i chórem z Berlina „Dominanta” wykonała kantatę sceniczną „CARMINA BURANA” Carla Orfa. W 2014 roku chór otrzymał wyróżnienie na III Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie. W 2015 r. zdobył II miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Chóralnej “Maryi Matce” w Poznaniu. Na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkół Ponadpodstawowych – Kalisz 2018 chór zdobył SREBRNE PASMO oraz Nagrodę Dziekana WPA Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za muzykalność.
W BAŁTYCKIM KONKURSIE CHÓRÓW POMERANIA CANTAT KOSZALIN-SŁUPSK chór „Dominanta” zdobył w kategorii chórów szkolnych:
- w 2015 roku Dyplom Srebrny
- w 2016 roku Dyplom Brązowy
w kategorii otwartej:
- w 2017 roku Dyplom Złoty, Nagrodę Główną i Laur Moniuszkowski
- w 2018 roku Dyplom Srebrny
W repertuarze chóru znajdują się utwory związane z kalendarzem imprez szkolnych i pozaszkolnych, konkursów, festiwali, przeglądów, uroczystości religijnych i innych. Utwory o tematyce morskiej i żeglarskiej zajmują w nim znaczące miejsce. Chór bierze udział w życiu, szkoły, parafii i środowiska. Od dziesięciu lat wykonuje pełną oprawę muzyczną Triduum Paschalnego w kościele parafialnym w Mścicach.
Dyrygent: Bożena Cienkowska
Kategoria: otwarta wiekowo
Repertuar:
- „Rozkołysz pieśnią świat” Włodzimierz Korcz, opr. Roman Ilia Drozd
- „Kum i Kuma” Stanisław Moniuszko
- „Zdrowaś Królewno Wyborna” Andrzej Koszewski
- „Ojcze Nasz” Stanisław Moniuszko
- „Magnificat” Andrzej Koszewski
Chór „Koszalin Canta”
Chór Koszalin Canta powstał w lutym 2011 r., a już w kwietniu tego roku wykonał wspólny koncert z Filharmonią Koszalińską poświęcony pamięci bł. Jana Pawła II. W trakcie 7-letniego stażu pod kierunkiem Ewy Szeredy śpiewał wielokrotnie z orkiestrą filharmonii koszalińskiej podczas MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALI ORGANOWYCH wykonując
w kolejnych latach ,,Missa Festiva'' K.Rozbickiego, ,,Stabat Mater'' St. Moryto ,,Magnificat'' J.Ruttera, koncerty kolęd, a także biorąc udział w Gali Operowej, nadzwyczajnym koncercie otwierającym siedzibę nowej filharmonii oraz w obchodach 750-lecia miasta. Zespół brał udział w Międzynarodowych Warsztatach Chóralnych w Nowym Warpnie
i Garbiczu, a na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów ,,POMERANIA CANTAT'' dwukrotnie otrzymał srebrny dyplom, a na VII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki chóralnej w Sławie dyplom brązowy oraz nagrodę specjalną za propagowanie muzyki innych narodów. Chór działa przy CK 105 w Koszalinie.
Dyrygent: Ewa Szereda
Kategoria: otwarta wiekowo
Repertuar:
- „Missa Brevis”- Sanctus, Agnus Dei- Marian Sawa
- „ Modlitwa w kościółku” Stanisław Moniuszko
- „ Modlitwa o pokój” Norbert Blacha
- „ Boleras Sevillanas” Enrique.Fabrez
- „ Ayazin” melodia egipska
Chór „Canto” PSM I st. w Lęborku
Chór CANTO PSM I st. im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku powstał w 1992 r. W tym czasie wielokrotnie uczestniczył w przeglądach i konkursach chóralnych.
Do największych osiągnięć zespołu należ m.in.:
- wyróżnienie na VI Kartuskich Spotkaniach Chórów Szkół Muzycznych (2004,2006),
- II miejsce na IX i XIX Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi (2006,2016),
- wyróżnienie na X Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi ( 2007),
- II miejsce na XII Pomorskich Spotkaniach Chórów Szkół Muzycznych w Gdańsku (2016),
- Złoty Dyplom na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu (2017),
- VIII Festiwal muzyki adwentowej i świątecznej MUNDUS CANTAT-Sopot-Grand Prix,(2018),
- X Ogólnopolski konkurs chórów szkół muzycznych I i II stopnia - Ostrów Wielkopolski – Grand Prix (2018)
- Pomorskie przesłuchania chórów szkół muzycznych I stopnia - Gdańsk – złoty dyplom.
Od 2003 r. chór prowadzony jest przez Magdalenę Kreft
Dyrygent: Magdalena Kreft
Kategoria: chóry szkolne
Repertuar:
- „Zasypianie maku” Józef Świder
- „Taka sobie muzyczka” Józef Świder
- „Miniatura jesienna” Marek Jasiński
- „Royals” opr. M.Kreft; Pentatonix
- „Mery did you know” opr.M. Kreft; Pentatonix
Chór Dziecięcy „Voci Veloci” Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie
Chór Dziecięcy Voci Veloci Państwowej Szkoły Muzycznej I w Szczecinie stopnia pracuje pod dyrekcją dr Agaty Czekalińskiej od 2007 roku. Zespół tworzą uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie w wieku od 9 -16 lat.
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej wykonuje zarówno utwory a`cappella pochodzące z różnych epok, muzykę wokalno – instrumentalną oraz współczesne aranżacje znanych standardów muzyki rozrywkowej. Od 2007 roku chór wystąpił w ponad 150 koncertach, konkursach, festiwalach i warsztatach na terenie Polski i Niemiec. Wśród wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych wykonanych do tej pory przez chór można wymienić m.in. Carmina Burana Carla Orffa, Mass of the Children Johna Ruttera, chór współpracował również z Operą na Zamku wykonując m.in. Carmen Georgesa Bizet`a czy Balet Dziadek do Orzechów Piotra Czajkowskiego. Chórowi akompaniuje na fortepianie Katarzyna Sochacka.
Nagrody Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie:
11.01.2011 Ogólnopolski Przegląd Kolęd i Pastorałek Chojna 2011 I miejsce (w kategorii zespołów dziecięcych) Chór PSM I st.
21.05.2011 Malchower Kirchenprize – Międzynarodowy Festiwal muzyczny – Chór PSM I st.; Nagroda główna dla zespołu
2-4.06.2011 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, Chór PSM I st. Srebrny Dyplom; Barczewo
2-4.06.2011 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, Chór PSM I st.; Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego . Barczewo
12.11.2011 Ogólnopolski Konkurs Chóralny im. Wacława z Szamotuł, III Miejsce; Chór PSM I st, Szamotuły
26-28.06.12 47 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, III Miejsce- Brązowy Dyplom Chór PSM I st. w Szczecinie
8.01.2013 Główna nagroda dla chóru absolwentów w Przeglądzie kolęd i pastorałek w Chojnie
8.06.2013 Międzynarodowy Festiwal Malchover Kirchenpreis - Główna Nagroda Specjalna dla Zespołu.
25.10.2014 VI Ogólnopolski Konkurs „Ars Liturgica” Gniezno. Srebrny Dyplom
1.06.2015 Przegląd Chórów Szkół Muzycznych w Szczecinie Wyróżnienie (nagroda główna)
13.06.2015 Malchower Kirchenpreis – Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Malchow – Nagroda Specjalna dla Zespołu
5.12.2015 International Festival of Advent and Christmas Music 2015 Bratislava (Słowacja)
- Złote Pasmo w kategorii muzyki współczesnej
- Srebrne Pasmo w kategorii chórów dziecięcych do 16 roku życia.
27.02.2016 Laureat Szczecińskiego przeglądu chórów i zespołów kameralnych – Nominacja do Talenty Roku 2016
5.05.2016 Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie
17.12.2017 Złoty Dyplom podczas Międzynarodowego Festiwalu Bożonarodzeniowego w Budapeszcie.
Dyrygent: Agata Czekalińska
Kategoria: chóry szkolne
Repertuar:
- „Kyrie” John Levitt
- „Evening rise” opr. Rainer Fiala (trad. kołysanka indiańska)
- „Kyrie” Piotr Jańczak
- „Adiemus” Carl Jenkins
Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie
Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie działa od 1967 roku, w latach 1993 r. – 2016 r. prowadzony był przez panią Olgę Tomaszewską – absolwentkę Akademii Muzycznej
w Gdańsku, zdobywając wysokie lokaty w przeglądach i konkursach chóralnych. Obecnie chór prowadzi pani Aleksandra Janus – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dyrygentka chóru mieszanego „Camerata Musicale” działającego przy Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa za działalność kulturalną w mieście, a w 2018 roku została laureatką Nagrody Remusa przyznawanej przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego.
Chór Szkoły Podstawowej nr 9 uświetnia większość uroczystości szkolnych, aktywnie włącza się w życie kulturalne miasta oraz regionu, bierze udział w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych, m.in. wystąpił w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie biorąc udział w spektaklu „12 opowieści na dobre czasy” realizowanym przez Wejherowskie Centrum Kultury. W listopadzie 2018 r. chór wystąpił wspólnie z najlepszymi chórami dziecięcymi i młodzieżowymi Pomorza w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku podczas koncertu „Narodowe Śpiewanie”. Chór pod kierunkiem Aleksandry Janus wziął udział w wielu konkursach chóralnych zdobywając w nich wysokie lokaty, wśród nich: Złote Pasmo na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu (IV 2017), Złote Pasmo Konkursu Chórów Regionu Pomorskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska (v 2018), Złote Pasmo na Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (VI 2018), I miejsce Pomorskiego Przeglądu Chórów Szkolnych "Niepodległa" (X 2018).
Największym osiągnięciem chóru w ostatnim czasie jest zdobycie Srebrnego Kamertonu Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy
w październiku ubiegłego roku oraz I miejsce w Konkursie Chóralnym Małego Trójmiasta Kaszubskiego, który odbył się 22 stycznia br. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.
Dyrygent: Aleksandra Janus
Kategoria: Chóry szkolne
Repertuar:
- „Majowo wanoga” Jan Trepczyk
- „Dali, przék wał” Dorota Muża-Szlas, Tomasz Fopke
- „Muchy samochwały” Józef Świder
- „Lisi alfabet” Andrzej Koszewski
- „Prząśniczka” Stanisław Moniuszko
Chór żeński „Cantilena” z Gdańska
CHÓR ŻEŃSKI „CANTILENA” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku został wyłoniony z Chóru Mieszanego „CANTILENA”. Poprzez swoją działalność koncertową i udział w wielu imprezach kulturalnych przyczynia się do promocji szkoły, miasta Gdańska, a także Polski na arenie międzynarodowej. Został laureatem prestiżowych nagród na Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych, m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu „Canto sul Garda” w Riva del Garda we Włoszech oraz na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ołomuńcu w Czechach. Chór uczestniczył w koncertach zagranicznych, m.in. w Hamburgu, Lubece, Wiedniu, Lwowie, Odessie i na Krymie. Czynnie współpracuje z orkiestrami gdańskimi wykonując kompozycje wokalno-instrumentalne. Swoją działalnością artystyczną przyczyniał się do promocji twórczości kompozytorów polskich, w tym także gdańskich — profesora AM w Gdańsku Eugeniusza Głowskiego oraz Krzysztofa Zimmermanna. Dzięki swojej aktywnej działalności artystycznej na stałe wpisał się w życie kulturalne Pomorza. Od początku istnienia, przez wiele lat zespół działał jako chór żeński, jednak we wrześniu 2013 roku został przekształcony w chór mieszany, a jego dyrygentem została Anna Wilczewska. W maju 2014 roku otrzymał Srebrny Dyplom na X Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie. W styczniu 2015 otrzymał Złoty Medal na X Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. W 2016 roku Chór zdobył Srebrny Dyplom na V Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. W 2016 brał również udział w międzynarodowej wymianie artystycznej z młodzieżą z Niemiec, w ramach obchodów 40-lecia partnerstwa Gdańska i Bremy, 25-lecia dobrego sąsiedztwa Polski i Niemiec. Wynikiem międzynarodowej współpracy były 4 koncerty (Osterholz-Scharmbeck Brema, Kwidzyn, Gdańsk), podczas których Chór „Cantilena” wspólnie z Landes Jugend Orchester z Bremy wykonali Requiem d-moll W.A. Mozarta. W 2017 roku zwyciężył w kategorii Wielkich Chórów Mieszanych oraz otrzymał nagrodę specjalną za wybitny rezultat artystyczny osiągnięty z chórem młodzieżowym na 27 Międzynarodowym Fesitwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej im. P. Ebena w Pradze.
Dyrygent: Agnieszka Długołęcka
Kategoria: chóry szkolne
Repertuar:
- „Prząśniczki” Stanisław Moniuszko/Monika Berć
- „Cantate Domino” Rupert Lang
- „Measure me, sky” James Mulhollan
- „Bring me Little water, Silvy” Spirituals, arr. Huddie Ledbetter
Młodzieżowy Chór „Kantele” ze Słupska
Młodzieżowy Chór Kantele powstał w 1987 roku z inicjatywy pierwszej dyrygent chóru – Zofii Kurowskiej. Po kilku latach prowadzenie chóru objął Roman Drozd, a następnie obecną dyrygent chóru jest Jolanta Otwinowska. Kantele mają na swoim koncie wiele sukcesów i wyróżnień, takich jak ich najnowsze osiągnięcia: złoto na konkursie Pomerania Cantat 2018, dwa srebra na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w 2018r, czy srebro na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Magdeburgu w 2015.
Dyrygent: Jolanta Otwinowska
Kategoria: chóry szkolne
Repertuar:
- „Czerwone jabłuszko" Marek Czerniewicz
- „Jaakobin isot pojat” Pekka Kostiainen
- „Northern Lights” Ola Giejlo
- „Kum i Kuma” Stanisław Moniuszko opr. Bartosz Kowalski-Banasewicz
Chór MELODIA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU - Toruń
Chór Melodia powstał w październiku 2003r. dzięki inicjatywie słuchaczy Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór liczy 35 członków. Chór uświetnia uroczystości Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inne imprezy miejskie. Uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych. Ważniejsze osiągnięcia chóru:
2016 - Konkurs Chóralny o "Kryształowego Anioła" Prezydenta Miasta Torunia – III miejsce
2016 - Ogólnopolski Konkurs Chóralny w Lublinie - Brązowy Dyplom
2017, 2018 - V i VI Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Per Musicam Ad Astra" w Toruniu - Srebrny Dyplom
Od 2016 r. dyrygentką chóru jest Aleksandra Sidor, która jest absolwentką Wydziału Sztuk Artystycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Dyrygent: Aleksandra Sidor
Kategoria: chóry seniorów
Repertuar:
- „Kleszczmy rękoma wszyscy zgodliwie” Mikołaj Gomółka
- „Taniec” Fryderyk Chopin; opr. Robert Cichowicz
- „Kum i kuma” Stanisław Moniuszko
- „Zottelmarsch” Herbert Posedu